kar se tiče stanovanjskih hiš je vse prepuščeno več ali manj investitiorju/lastniku objekta in njegovi zavzetosti glede teh vprašanj, razen pri zahtevah distribucije glede načina ozemljevanja- tam je pa itak vse zapisano v pogojih za priključitev in soglasju.
Moj vidik oz. odgovor na vprašanje je sledeč:
stanovanjska hiša mora imeti edino dovolj nizko ponikalno upornost ozemljila, za izenačitve potencialov kovinskih mas in za varnost naprav in ljudi- torej da ob okvari tok steče v zemljo in nadtokovna zaščita ali RCD izklopi.To se recimo doseže z izkopom zemlje in položitvijo valjanca v zemljo.ponavadi se to uredi v isti izkop kot je položen dovodni kabel do števčno/merilne omarice. To vse delaš z dogovorom z distribucijo saj so njihove zahteve od področja do področja različne. v naših koncih kjer je dobra kompaktna zemlja jaz polagam vsaj 25m valjanca v zemljo- postavljenega pokonci, ker se v nasprotnem primeru pod njim pojavlja zračni žep in je stik ozemljila z zemljo prepolovljen.
če bi pa delal sebi- in tako priporočam vsem bi pa naredil sledeče:
v temelje bi položil valjanec (spet pokončno) ga vsakih 10m spojil z armaturo in iz temelja naredil izpuste/povezave za različne kovinske mase, ozemljitveno zbiralko v razdelilcu in morebitne odvodnike strelovoda. za zagotovitev varnosti, kar se tiče nevarne napetosti koraka in dotika pa na to vse skupaj še naokrog objekta 1m stran od zunanjih sten v zemljo položil zanko (spet polagaš pokončno) in jo vsakih 20m obsega objekta (ali na vsakem vogalu) povezal z izpusti iz temeljnega ozemljila.
vsako temeljno ozemljilo bi moralo biti pred zalitjem pregledano in dokumentirano, saj poznejši vpogled več ni možen.
upam da sem bil v pomoč
lpGregor